Szkoła Podstawowa nr 3 w Zambrowie
sp3.zambrow.org


 
BohaterOn – włącz historię!
02.11.2020 r., godz. 21.26

29 października bieżącego roku klasa I b wzięła udział w ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej, która ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.

Udział w akcji BohaterOn niesie ze sobą ogrom informacji i wartości, które powinny być pielęgnowane i rozwijane u każdego młodego Polaka. Dzisiejszą wyjątkową i niecodzienną lekcję historii zaczęliśmy od zinterpretowania słowa „bohater”. Uczniowie jednogłośnie odpowiedzieli, że bohater to osoba, która nas broni i opiekuje się nami. Te stwierdzenia idealnie opisały ludzi, którzy walczyli za naszą wolność. Następnie dzieci miały przyjemność wyruszyć w niesamowitą podróż po Polsce oglądając film edukacyjny „Jestem Polakiem”, przypominając sobie między innymi polskie symbole narodowe. Dzieci wysłuchały opowiadań wychowawczyni o osobach biorących udział w Powstaniu Warszawskim oraz dowiedziały się co to znaczy niepodległość. To słowo zostało także przedstawione za pomocą pięknej piosenki „Niepodległa”, której refren śpiewaliśmy wszyscy razem. Ostatnim krokiem dzisiejszych zajęć było tworzenie wspólnego podziękowania dla Powstańców w formie ogromnego plakatu. Jego środek przyozdabiał duży napis DZIĘKUJEMY, a obok widniał obrazek Pomnika Małego Powstańca. Dzieci dowiedziały się także, że ów monument upamiętnia najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego.

Uczniowie byli przeszczęśliwi, że ich podziękowania trafią do ludzi, którym zawdzięczamy niepodległą Polskę. Uśmiechy i zadowolenie pierwszaków to najlepsze zakończenie dzisiejszych, jakże ciekawych i wartościowych zajęć. Pamiętajmy, że Powstańcy to ludzie, którzy zasłużyli na naszą pamięć i szacunek. Biorąc udział w takich akcjach jak BohaterOn dokładamy swoją cegiełkę, aby ta pamięć nigdy nie przeminęła, a szacunek i wdzięczność pojawiały się w sercu każdego człowieka na samą myśl o naszych bohaterach.

Tekst i foto PR, publ. GZ



© Projekt i wykonanie: Grzegorz Zawistowski, 1998-2005 r.