Szkoła Podstawowa nr 3 w Zambrowie
sp3.zambrow.org


 
#LaboratoriaPrzyszlosci: Styczeń z fotografią
20.01.2023 r., godz. 10.50

Uczniowie klas V-VI w styczniu zgłębiali tajniki fotografii cyfrowej.

W dwóch nowych grupach kół komputerowych (dla klas IV-V oraz VI-VII), w których zajęcia ruszyły w naszej szkole od stycznia, zajęliśmy się zgłębianiem tajników fotografii cyfrowej. Uczniowie najpierw własnoręcznie rozstawiali statywy i wieszali tła fotograficzne, w tym green screen. Następnie dobierali oświetlenie oraz uczyli się ustawiać podstawowe parametry aparatu fotograficznego typu cyfrowa lustrzanka (jak ostrość, ogniskowa, czas naświetlania, przysłona). Dowiedzieli się i eksperymentowali jak ustawić kadr. Sami byli dla siebie modelami i fotografami. Wykonane zdjęcia posłużą do nauki cyfrowej obróbki zdjęć.

Prowadzenie zajęć nie byłoby możliwe, gdyby nie sprzęt zakupiony w ramach rządowego programu #LaboratoriaPrzyszłości. Dzięki udziałowi w tym programie do szkoły zakupiliśmy drukarkę i skaner 3D, ploter tnący, zestawy różnych robotów, narzędzia do elektroniki, mikroskopy, szafy do przechowywania nowego wyposażenia oraz ławki i krzesła. Jedną z kategorii wyposażenia, na jakie można było otrzymać dofinansowanie był sprzęt "audio-video". W ramach tego kupiliśmy do szkoły: aparat fotograficzny typu lustrzanka cyfrowa, lampę błyskową, lampy studyjne, statywy i tła fotograficzne, kamerę wideo, oprogramowanie do edycji filmów, słuchawki, mikroporty, karty pamięci oraz niezbędne akumulatory, ładowarki i okablowanie.

#LaboratoriaPrzyszlosci to program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymują od Państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do kształtowania i rozwijania umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymują od Państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych. Środki przekazywane są z góry, bez wkładu własnego organu prowadzącego. Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjnia zajęcia szkolne i pozwala uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. Głównym celem programu jest wsparcie szkół w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

Tekst, foto i publ. GZ© Projekt i wykonanie: Grzegorz Zawistowski, 1998-2005 r.