Szkoła Podstawowa nr 3 w Zambrowie
sp3.zambrow.org


 
Debata o przemocy
29.01.2013 r., godz. 11.00

W czasie ferii zimowych uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Zambrowie wzięli udział w spotkaniu poświęconym przemocy psychicznej, w tym przemocy w sieci czyli cyberprzemocy.

Debatę o niebezpiecznych zachowaniach, w tym zagrożeniach czyhających na użytkowników sieci poprowadzili: pedagog szkoły Elżbieta Michałowska oraz nauczyciel informatyki Grzegorz Zawistowski.

Cyberprzemoc to inaczej przemoc psychiczna, do której dochodzi za pośrednictwem współczesnych osiągnięć techniki. Mowa przede wszystkim o Internecie i telefonach komórkowych. Problem ten dotyczy wszystkich, w tym ponad 50% dzieci i młodzieży. Do działań określanych jako cyberprzemoc zalicza się m.in: wyzywanie, straszenie, poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu, robienie komuś kompromitujących zdjęć lub rejestrowanie filmów bez jego zgody, publikowanie w Internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które kogoś obrażają lub ośmieszają. Aktem cyberprzemocy jest także podszywanie się pod kogoś w sieci.

W czasie piątkowej debaty, dzieci które korzystają z opieki świetlicowej w czasie ferii w SP3, zapoznane zostały z rodzajami cyberprzemocy. Dowiedziały się w jaki sposób należy bezpiecznie korzystać z Internetu, czego robić nie wolno oraz do kogo zwrócić się o pomoc, gdy sami staną się ofiarami przemocy w sieci.

Uczniom naszej szkoły temat cyberprzemocy jest znany. Dzieci wiedziały czym przejawia się przemoc w Internecie. Wiedziały, że jeśli ktoś popełni czyn zabroniony, nie będzie anonimowy dla policji, czy prokuratury.

Uczestnicy debaty, poza prezentacją multimedialną mieli okazję obejrzeć kreskówki z cyklu „Sieciaki.pl” poświęcone cyberprzemocy.

W czasie drugiej części debaty pedagog Elżbieta Michałowska uświadamiała dzieciom czym jest przemoc psychiczna. Mówiła jakich zachowań powinni się wystrzegać oraz jak zachować się w sytuacji, gdy sami spotkają się z taką formą przemocy. Dużo pozytywnych emocji dostarczyły dzieciom ćwiczenia polegające na odgrywaniu scenek tematycznych, podczas których rolą dzieci było zaprezentowanie postawy asertywnej. Para uczniów, która otrzymała najwięcej głosów uczestników debaty, w nagrodę za najlepiej odegraną scenkę otrzymała akcesoria komputerowe.

oprac., fot., publ. GZ



© Projekt i wykonanie: Grzegorz Zawistowski, 1998-2005 r.