Szkoła Podstawowa nr 3 w Zambrowie
sp3.zambrow.org


 
Mistrzowie Kodowania w "Trójce"
21.10.2014 r., godz. 13.30

Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Janusza Kusocińskiego w Zambrowie, w roku szkolnym 2014/2015 jako jedna z 13 w województwie podlaskim i jedyna w Zambrowie, przystąpiła do udziału w projekcie edukacyjnym "Mistrzowie Kodowania". Do tegorocznej edycji projektu zgłosiło się w sumie ponad 600 szkół z całej Polski.

Autorzy projektu podkreślają, że "Przykłady z całego świata pokazują, że nauka podstaw programowania jest możliwa już od wczesnych etapów nauczania i to właśnie wówczas przynosi najlepsze efekty."

Programowanie uczy kluczowych umiejętności, niezbędnych we współczesnym świecie: logicznego myślenia, samodzielnego dochodzenia do rozwiązań, wyciągania logicznych wniosków, ale także jakże ważnej współpracy w grupie oraz cierpliwości.

Zajęcia z "Mistrzów Kodowania" w SP3 prowadzi nauczyciel zajęć komputerowych Grzegorz Zawistowski. W ramach zajęć dodatkowych uczniowie z klas IV - VI uczestniczący w kołach komputerowych poznają intuicyjne środowisko programowania - Scratch. Dzieci uczą się sterowania postaciami, tworzą animacje, układają skrypty rysujące figury geometryczne i tworzą własne gry komputerowe. W roku szkolnym 2014/2015 zajęcia z kodowania odbywają się w 3 grupach, do których uczęszcza w sumie 37 uczniów. Sporą część stanowią dziewczęta.

Ponadto z podstawami kodowania od tego roku szkolnego zapoznawani będą również wszyscy uczniowie klas VI w ramach obowiązkowych zajęć komputerowych, ponieważ umiejętność tworzenia prostych motywów i sterowania obiektem na ekranie wpisana jest do nowej podstawy programowej zajęć komputerowych. W ten sposób uczniowie najstarszych klas "Trójki" będą uczyli się rozwiązywać problemy i podejmować decyzje z wykorzystaniem komputera.

Projekt "Mistrzowie Kodowania" realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Ministerstwa Gospodarki. Partnerami projektu są: Centrum Cyfrowe "Projekt Polska", Coder Dojo, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Samsung. Mistrzowie kodowania są wspierani przez Szerokie Porozumienie na rzecz Umiejętności Cyfrowych.

tekst GZ, foto GZ, publ. GZ© Projekt i wykonanie: Grzegorz Zawistowski, 1998-2005 r.