Szkoła Podstawowa nr 3 w Zambrowie
sp3.zambrow.org


 
Lokalni Mistrzowie Kodowania przeszli szkolenie w zambrowskiej "Trójce"
20.10.2015 r., godz. 18.00

Uczniowie szkół podstawowych z całego powiatu zambrowskiego uczestniczyli w bezpłatnym cyklu szkoleń z programowania prowadzonym w Szkole Podstawowej Nr 3 w Zambrowie. Szkoła jako jedyna w mieście drugi rok z rzędu bierze udział w ogólnopolskim programie "Mistrzowie Kodowania", a od trzech lat należy do elitarnego grona szkół, zakwalifikowanych do rządowego programu "Cyfrowa Szkoła".

W miniony czwartek i piątek (15-16 października) w Szkole Podstawowej Nr 3 w Zambrowie odbyły się podsumowujące zajęcia programowania adresowane do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych z terenu całego powiatu zambrowskiego. W szkoleniach, które prowadzone były od 24 września, uczestniczyło w sumie 20 uczniów z różnych szkół.

- „Z grupą kilku znajomych wpadliśmy na pomysł projektu o nazwie Lokalni Mistrzowie Kodowania. Jego celem było pokazanie dzieciom i młodzieży alternatywnego i kreatywnego sposobu spędzania czasu wolnego przy komputerze, rozwijania zdolności oraz podnoszenia kompetencji przyszłości, jakim jest umiejętność programowania. ” - mówi pomysłodawca zajęć, nauczyciel informatyki w SP3 Zambrów Grzegorz Zawistowski.

W ramach projektu "Lokalni Mistrzowie Kodowania" stworzone zostały dwie 10-osobowe grupy. Każda z nich miała 4 zajęcia praktyczne. Podczas szkolenia uczestnicy zostali zapoznani z przyjaznym językiem programowania Scratch, który pozwala na tworzenie gier komputerowych, animacji i quizów. Każdy z uczestników w czasie zajęć stworzył przynajmniej 3 gry komputerowe. Na ekranach królował "labirynt" oraz "ping-pong".

Na ostatnich spotkaniach zorganizowany został konkurs, podczas którego uczniowie mogli pochwalić się zdobytymi umiejętnościami. W konkursie tym nie było przegranych, ponieważ każdy z uczestników otrzymał dyplom oraz nagrody rzeczowe.

Wszystko w ramach projektu „Lokalni Mistrzowie Kodowania” zrealizowanego dzięki dotacji Lokalnej Grupy Działania „Brama na Bagna”, w konkursie grantowym „Działaj Lokalnie 2015”, uprzejmości dyrekcji Szkoły Podstawowej Nr 3 w Zambrowie oraz operatora szybkiego Internetu ArcyNet.pl, który ufundował nagrody dla uczestników zajęć komputerowych. Słowa podziękowania należą się również wolontariuszom z gimnazjum, którzy pomagali nauczycielowi w prowadzeniu zajęć.

Na tym jednak nie koniec kodowania w zambrowskiej "Trójce". Szkoła tak, jako jedyna w Zambrowie drugi rok z rzędu bierze udział w ogólnopolskim programie „Mistrzowie Kodowania”. Dzięki temu zainteresowani tą tematyką uczniowie klas IV-VI przez cały rok szkolny na zajęciach koła komputerowego zgłębiają kolejne tajniki programowania w Scratchu, tworząc i udoskonalając różne gry i programy komputerowe.

Warto przypomnieć, że Szkoła Podstawowa Nr 3 w Zambrowie jest jedną z dwóch w powiecie zambrowskim, która dokładnie trzy lata temu została zakwalifikowana do pilotażowego programu „Cyfrowa Szkoła”. Dzięki temu w szkole, poza 2 nowoczesnymi pracowniami komputerowymi, gdzie odbywają się zajęcia komputerowe, 2 inne sale lekcyjne wyposażone są w laptopy dla uczniów, z których uczniowie korzystają w czasie lekcji matematyki, języka polskiego czy przyrody. Laptopy są również do dyspozycji większości nauczycieli, podobnie jak projektory, czy tablice interaktywne. Na terenie całej szkoły działa nowoczesna, bezpieczna sieć z dostępem przez WiFi.

Tekst, foto i publ. GZ© Projekt i wykonanie: Grzegorz Zawistowski, 1998-2005 r.