Szkoła Podstawowa nr 3 w Zambrowie
sp3.zambrow.org


 
Dyskusyjny Klub Książki z zambrowskiej Trójki
24.01.2016 r., godz. 10.59

Wiele się dzisiaj mówi o tym, że czytanie nie jest modne. Tej opinii zaprzecza działalność grupy młodych miłośników literatury, którzy założyli Dyskusyjny Klub Książki w Szkole Podstawowej Nr 3 w Zambrowie.

Klub zrzesza 13 uczniów z klas V-VI, dla których wieczór z książką nie jest wieczorem straconym. Ich zainteresowania czytelnicze są bardzo różne - sięgają oni po fantastykę, kryminały, powieści przygodowe i obyczajowe. Chętnie rozmawiają o swoich odczuciach i wrażeniach z lektury, toteż postanowili zaprezentować je na szerszym forum. Dzięki uprzejmości pani Jolanty Chrostowskiej - Sufy, bibliotekarki z Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zambrowie, uczniowie mogli uczestniczyć w moderowanej dyskusji o książce.

Na pierwszym spotkaniu, które odbyło się 21 stycznia 2016 roku, młodzież chciała podzielić się przemyśleniami o niezwykłej powieści A. Lindgren "Bracia Lwie Serce". Opowiada ona o rodzeństwie, które w fantastycznej krainie Nangijali walczy w obronie jej mieszkańców z tyranem i posłusznym mu smokiem. Uczestnicy spotkania pochlebnie wyrażali się na temat przeczytanej książki. Natalia z klasy VI b stwierdziła: "Jest ona bliska sercu każdego dorastającego dziecka. Pokazuje, że warto łamać własne bariery lęku i strachu po to, żeby stać się silnym i odważnym człowiekiem." "Nauczyła czytelnika wiary w wartość każdego, pojedynczego człowieka, odwagi oraz ukazała siłę miłości braterskiej" - dodała Wiktoria z VI a.

Wypowiedziom dzieci z uwagą przysłuchiwała się prowadząca, która na zakończenie posumowała dyskusję. Przedstawiła też własną opinię o książce, podkreślając, że jest to opowieść także dla dorosłych.

Dzieci wyszły ze spotkania usatysfakcjonowane. Wyraziły chęć uczestniczenia w kolejnej dyskusji.

Za pośrednictwem Portalu dziękujemy paniom bibliotekarkom za gorące przyjęcie w murach biblioteki i miłą atmosferę.

Tekst Opiekunki DKK przy SP3, foto EB, publ. GZ



© Projekt i wykonanie: Grzegorz Zawistowski, 1998-2005 r.