
Jaką rolę pełni książka w życiu młodego człowieka? Po co czytamy książki? Co nam daje ta umiejętność? Co nazywamy wyobraźnią i kiedy jest ona najbardziej pobudzona?
Na wszystkie te i wiele innych pytań dzieci z klasy II c odpowiedziały samodzielnie podczas tygodnia spędzonego w Krainie Książek. Ubiegły tydzień to czas poświęcony rozmowom, zabawom i wiadomościom dotyczącym książek i wszelkiego rodzaju informacjom z nimi związanymi.
Dzieci przypominały sobie etapy powstawania książki. Podczas zajęć każdy miał okazję wcielić się w rolę bibliotekarki, lub bibliotekarza i "wypożyczać" różne pozycje czytelnicze swoim koleżankom i kolegom, prowadząc przy tym ciekawe dialogi. Każdy drugoklasista zaprezentował przed klasą książkę, którą dzień wcześniej otrzymał od wychowawcy. Uczniowie ponownie odwiedzili bibliotekę szkolną, w której zgłębili wiedzę na temat czytelnictwa oraz różnych pozycji tam dostępnych. Dzieci rozmawiały o wielu zawodach związanych z powstawaniem książki oraz wykonywały duże, piękne ilustracje, które teraz zdobią naszą klasę. Przypomniane zostały wszystkie omawiane lektury, ich autorzy i bohaterowie oraz morały płynące z książek.
Mali wielcy czytelnicy tak odpowiadali na powyższe pytania:
- "Książka rozwija wyobraźnię i umysł! Pomaga nam znaleźć nowe informacje, które są potrzebne!".
- "Jest dużo powodów dla których warto czytać. Przecież książki zawsze przeganiają nudę w kąt!".
- "Czytanie pomaga rozszyfrować informacje, na przykład rozkład jazdy autobusów, bo przecież ktoś kto nie umie czytać wsiądzie do innego autobusu i pojedzie daleko daleko stąd".
- "Wyobraźnia maluje piękne ilustracje w naszych głowach. Ja to zawsze czuję, gdy czytam książki".
Świat w który przenosimy się za pomocą liter zapisanych na kartkach papieru jest magiczny, piękny, jest tylko nasz. Warto często sięgać po książki i malować własne obrazy w świecie wyobraźni, która jest tak ważna w życiu każdego dziecka.