
24 X 2019 roku w murach naszej szkoły rozbrzmiało echo zamierzchłych czasów. Idąc za ideą projektu „Przerwany Marsz” zaprosiliśmy do szkoły ludzi, których nazywamy „Dziećmi Wojny”, ponieważ 80 lat temu ich marsz do szkoły został okrutnie przerwany przez wybuch II wojny światowej.
Ci wspaniali ludzie, którzy jako dzieci doświadczyli okrucieństwa i strachu podzielili się ze zgromadzonymi uczniami, rodzicami i nauczycielami swoimi bolesnymi wspomnieniami sprzed lat. Nasi goście opowiedzieli jak pamiętają wydarzenia z 1 września 1939 roku. Zaczynali swoje opowieści całkiem zwyczajnie, lecz po chwili każda z nich zmieniała się w niewiarygodną i okrutną historię. Okazało się, że seniorzy doskonale pamiętają atmosferę panującą w pierwszych dniach okupacji. W ich pamięci zapisały się wstrzymujące dech w piersi obrazy z tamtym dni, które budziły lęk i obawę o życie. Uczniowie z ogromną uwagą słuchali opowiadań o wtargnięciu nieprzyjaciela na polskie ziemie. Dzieci zadawały ciekawe pytania, na które otrzymywały wyczerpujące i przejmujące odpowiedzi. Słuchacze mieli okazję obejrzeć pamiątkowe zdjęcia z czasów wojny przyniesione przez naszych gości, a także wysłuchać pięknych utworów muzycznych zaprezentowanych przez uczniów naszej szkoły. Wokalistka Gabriela Zalewska zaśpiewała pieśni wojenne, które wszystkich nas przeniosły do wspominanych czasów. W wyjątkowy nastrój wprowadził nas także Staś Olszewski – akordeonista.
Spotkanie z Dziećmi Wojny było wyrazem naszej wdzięczności za ich życie, ale także żywym i jakże ciekawym spotkaniem z historią. Wierzymy, że młode pokolenie nie zapomni o wydarzeniach z tamtych lat i będzie pielęgnować pamięć o tych wspaniałych ludziach, nie pozwalając tym samym przebrzmieć historii.
Serdecznie dziękujemy naszym przybyłym gościom pani Bożennie Adamkiewicz, Wiesławie Pogorzelskiej oraz panu Edmundowi Sutkowskiemu za podzielenie się z nami swoimi niezwykle wzruszającymi wspomnieniami z dzieciństwa.