
W pierwszej połowie 2022 r. mieliśmy możliwość dokonania zakupów sprzętu o wartości ponad 123 tys. złotych w ramach programu "Laboratoria Przyszłości". Dzięki inicjatywie edukacyjnej Ministerstwa Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, do naszej szkoły zakupiliśmy: drukarkę 3D z akcesoriami i oprogramowaniem oraz zapasem filamentów, skaner 3D, ploter tnący, zestawy robotów LEGO, robotów Skrilab oraz Arduino, sprzęt foto-video, m.in. lustrzankę cyfrową z obiektywem, lampę błyskową, kamerę video, gimbal, statywy, mikrofony kierunkowe, mikroporty, tła i oświetlenie oraz oprogramowanie do montażu video. W ramach programu zakupiliśmy ponadto narzędzia do elektroniki, m.in. stację lutowniczą, zasilacz laboratoryjny, miernik uniwersalny oraz narzędzia do budowy i diagnostyki sieci komputerowych. Na liście zakupów znalazły się również nowoczesne mikroskopy.
Tak duża ilość sprzętu wymagała nowych szaf do przechowywania oraz ławek i krzeseł, aby przygotować wygodną i bezpieczną przestrzeń do pracy dla uczniów, na co również znalazły się fundusze w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Chcąc stworzyć jak najlepsze warunki do korzystania z tak dużej ilości nowoczesnego sprzętu, pani dyrektor Bożena Przeździecka podjęła decyzję o przeniesieniu pracowni komputerowej do większej sali z dodatkowym zapleczem i stworzeniu w niej naszego szkolnego Laboratorium Przyszłości. W czasie wakacji z funduszy własnych szkoła wyremontowała salę oraz zleciła profesjonalnej firmie wykonanie instalacji elektrycznej i położenie infrastruktury sieciowej.
Nowa sala do dyspozycji uczniów została udostępniona 1 września 2022 r. Od tej pory wszyscy uczniowie klas III – VIIII naszej szkoły przychodzącym na lekcje informatyki i koła komputerowe mają zajęcia w dużej, wyremontowanej i wspaniale wyposażonej pracowni.
We wrześniu ze sprzętu zakupionego w ramach Laboratoriów Przyszłości najbardziej intensywnie korzystają uczniowie uczęszczający na koła komputerowe. Największym zainteresowaniem cieszą się zestawy do nauki robotyki, m.in. Lego Spike, Skribot oraz Make Block i Dash&Dot (te ostatnie otrzymane dzięki realizowanemu również w naszej szkole projektowi "Dobry start w przyszłość dla szkół podstawowych w Zambrowie").
Robotyka cieszy się w naszej szkole taką popularnością, a zajęcia upływają tak szybko, że uczniowie, rodzice i nauczyciel informatyki Grzegorz Zawistowski, wpadli na pomysł aby w każdej z 6 grup koła komputerowego zorganizować „cyberpiątki”. Są to kreatywne wydarzenia edukacyjne, w czasie których uczestnicy kół komputerowych mają okazję przyjść do szkoły w piątek po lekcjach i korzystać z laboratorium przyszłości, nie jedną, nie dwie lekcje, a kilka godzin, bez pośpiechu, bez nerwowego spoglądania na zegarek.. W czasie takiego popołudnia dzieci mają wystarczająco dużo czasu na budowę robota, przetestowanie konstrukcji, programowanie, rozbudowę, a nawet rozegranie towarzyskiego meczu lub całego turniej „robotycznej piłki nożnej”. We wrześniu już dwie grupy skorzystały z „cyberpiątku”. W najbliższy piątek na wieczór pełen atrakcji i nauki przez zabawę czeka kolejna grupa.
Warto dodać, że jeszcze przed wakacjami uczestnicy kół komputerowych zapoznali się już z drukarką 3D i jej możliwościami oraz mieli okazję spróbować swoich sił w projektowaniu 3D. Każdy uczeń miał okazję zaprojektować i wydrukować swój spersonalizowany brelok do kluczy lub przywieszkę. Dzięki Laboratoriom Przyszłości poprawiły się również warunki pracy w czasie lekcji i kół z biologii. Uczniowie we wrześniu podczas mikroskopowania korzystali już z nowoczesnych urządzeń.
#LaboratoriaPrzyszłości
Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymują od Państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do kształtowania i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymują od Państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych. Środki przekazywane są z góry, bez wkładu własnego organu prowadzącego. Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjnia zajęcia szkolne i pozwala uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. Głównym celem programu jest wsparcie szkół w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
#LaboratoriaPrzyszłości