
Wiosna to czas, kiedy wszystko budzi się do życia, świat z dnia na dzień robi się kolorowy. 21 marca to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego.
Uczniowie klas I-III pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Czekali na ten dzień z niecierpliwością, bo wiedzą, że w tradycji szkoły Pierwszy Dzień Wiosny obchodzi się w niecodzienny sposób. Tego dnia każda klasa zaangażowała się w pełni, aby zaprezentować się jak najlepiej, przygotowywała wiosenne stroje i dekoracje. Na korytarzach od rana było kolorowo i wesoło. Punktem kulminacyjnym wiosennego święta było wykonanie Marzanny przez uczniów klasy II c. Należy wspomnieć, że w polskiej tradycji znany jest zwyczaj topienia marzanny. Kiedyś praktykowany we wszystkich szkołach. Ulicami przechodziły grupy dzieci, niosąc zrobioną wcześniej wielką kukłę, którą zrzucano do rzeki, jeziora lub stawu. W słowiańskim folklorze Marzanna była boginią zimy i śmierci. W tym dniu palono jej podobiznę w ogniu lub topiono, aby zapewnić sobie urodzajne zbiory. Stąd zwyczaj topienia marzanny jako symbol rozpoczęcia nowego, obfitego sezonu. 21 marca przypada także Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów. Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.
Niech ten dzień będzie świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa, barwne i szczęśliwe. Na znak solidarności z nimi uczniowie klas starszych założyli kolorowe skarpetki.