
Okres nauki w klasach I – III to czas poznawania nowych osób, zdobywania doświadczeń, a przede wszystkim uczenia się samodzielności. To również okres wielu zagrożeń i niebezpieczeństw czyhających na dziecko.
Zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa dzieciom stanowi podstawowe zadanie, przed którym stoją rodzice i nauczyciele. Wraz z rozwojem dziecka i jego samodzielności musimy coraz bardziej liczyć się z koniecznością wyposażenia go w umiejętności przewidywania zagrożeń, a jeśli już zaistnieją – w zdolność radzenia sobie z trudną sytuacją.
Dlatego też w klasie III C został przeprowadzony cykl lekcji „Mały ratowniczek”. Na jedną z nich została zaproszona szkolna higienistka, pani Elżbieta Sierzputowska. Pani higienistka rozmawiała z dziećmi na temat rozpoznawania sytuacji, kiedy można udzielić pierwszej pomocy i jak należy się wówczas zachować. Uczniowie dowiedzieli się o tym, co trzeba zrobić w razie krwotoku z nosa, otartego kolana, poparzenia i omdlenia. Pod fachowym okiem uczniowie mieli możliwość nauczenia się i poćwiczenia przemywania ran, zakładania opatrunków, robienia okładów , układania w odpowiedniej pozycji osoby rannej, czy usunięcia z oka ciała obcego.
Zostały również przypomniane numery telefonów alarmowych i przećwiczono formułowanie zwięzłej rzeczowej wypowiedzi o wypadkach.
Lekcja ta miała na celu kształtowanie wśród uczniów umiejętności szybkiego i efektywnego działania w sytuacjach zagrożenia i kształtowania chęci niesienia pomocy w sytuacjach zagrażających zdrowiu.