Szkoła Podstawowa nr 3 w ZambrowieSzkoła Podstawowa nr 3 w ZambrowieSzkoła Podstawowa nr 3 w ZambrowieSzkoła Podstawowa nr 3 w Zambrowie


Aktualności » Podgląd artykułu
 
Uczniowie Trójki dbają o lokalne miejsca pamięci
30.10.2018 r., godz. 16.34

2018 X 30 - Uczniowie klasy 8b dbają o lokalne miejsca pamięci /Fot. G. ZawistowskiUczniowie klasy 8 b z wychowawcą Grzegorzem Zawistowskim w dniu dzisiejszym wybrali się na zambrowskie cmentarze, by uczcić pamięć lokalnych bohaterów.

Głównym celem, jaki postawili przed sobą ósmoklasiści, było umycie tzw. "Pomnika z orłem" znajdującego się na zambrowskim cmentarzu parafialnym. Wyposażeni w szpachelkę do skrobania wosku, szczotkę, szmatki i wodę z płynem uczniowie ruszyli do pracy. Już po kilkunastu minutach pomnik lśnił.

Porządki na cmentarzu były okazją do przypomnienia uczniom kilku kart tragicznej lokalnej historii. Pomnik z orłem na cmentarzu parafialnym poświęcony jest żołnierzom Armii Krajowej i ich rodzinom rozstrzelanym przez hitlerowców w kwietniu 1943 r. Uczniowie z przejęciem czytali nazwiska osób rozstrzelanych, w tym ś.p. Ludwika Zaręby - burmistrza (58 lat), nauczycieli, urzędników oraz uczniów (najmłodszy z nich - ś.p. Stefan Wiśniewski miał zaledwie 13 lat). Po zakończeniu porządków uczniowie zapalili symboliczne znicze oraz zmówili modlitwę.

Ósmoklasiści uczcili również pamięć żołnierzy poległych w Bitwie o Zambrów 11 września 1939 r. oraz Powstańców Styczniowych z roku 1863 - 1864 poległych w bitwie pod Zbrzeźnicą 7 lipca 1863 r. Symboliczne światełko zapalili również pod pomnikiem poświęconym Sybirakom, który znajduje się na cmentarzu komunalnym przy ul. Ostrowskiej.

Wspólne wyjście na cmentarz uczniowie zakończyli indywidualnymi odwiedzinami grobów bliskich oraz nauczycieli "Trójki", którzy odeszli od nas w ciągu ostatnich lat.

Tekst, foto i. publ. GZ

 
 

 
Galeria zdjęć:
2018 X 30 - Uczniowie klasy 8b dbają o lokalne miejsca pamięci /Fot. G. Zawistowski 2018 X 30 - Uczniowie klasy 8b dbają o lokalne miejsca pamięci /Fot. G. Zawistowski 2018 X 30 - Uczniowie klasy 8b dbają o lokalne miejsca pamięci /Fot. G. Zawistowski 
2018 X 30 - Uczniowie klasy 8b dbają o lokalne miejsca pamięci /Fot. G. Zawistowski 2018 X 30 - Uczniowie klasy 8b dbają o lokalne miejsca pamięci /Fot. G. Zawistowski 
 
 
« wstecz
 
herb Rzeczypospolitej Polskiej
 
Moje Miasto Zambrów Mój Powiat Zambrowski Moje Województwo Podlaskie
 
Zambrowski Portal Internetowy - www.zambrow.org - sponsor naszego serwera WWW
 
Blog sieć 11 - Cyfrowa Szkoła
 
Wesoła Szkoła
 
Dziecko w Sieci
 
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży
 
Centralna Komisja Egzaminacyjna
 
Kuratorium Oświaty w Białymstoku
 
Ministerstwo Edukacji Narodowej
 
Moje Boisko - Orlik 2012
 

 
Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łomży
 
Centrum Edukacji Nauczycieli
 
Biuletyn Informacji Publicznej
© Projekt, wykonanie i aktualizacja: Grzegorz Zawistowski, 1998-2014 r.