Szkoła Podstawowa nr 3 w ZambrowieSzkoła Podstawowa nr 3 w ZambrowieSzkoła Podstawowa nr 3 w ZambrowieSzkoła Podstawowa nr 3 w Zambrowie


Aktualności » Podgląd artykułu
 
„Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem”
28.10.2019 r., godz. 16.30

2019 X 25 - uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję MEN Szkoła pamięta. Zwieńczył był apel, w czasie którego przedstawiono sylwetki osób zasłużonych w walkach o wolność państwa polskiego /Fot. M. Szeligowski, G. ZawistowskiTe słowa Józefa Piłsudskiego przyświecały w ostatnich tygodniach uczniom Szkoły Podstawowej Nr 3 w Zambrowie. Ma to związek z włączeniem się placówki w akcję MEN, zorganizowaną pod hasłem „Szkoła pamięta”. Uczestnictwo w tego typu programach historycznych jest jednym z ważnych elementów wychowawczych zambrowskiej SP3.

Od początku września uczniowie szkoły podejmowali różnorodne działania mające na celu pielęgnowanie pamięci o ważnych wydarzeniach i bohaterach. Prace nad projektem zaplanowano tak, aby każdy uczeń mógł wziąć udział w realizacji zadań.

Klasy IV – VIII przygotowywały gazetki ścienne, poświęcone dowódcom wojsk walczących w okolicy Zambrowa. Zgodnie z opracowanym przez nauczycieli historii harmonogramem opisywano przebieg toczących się bitew oraz biogramy uczestniczących w nich żołnierzy.

Uczniowie klas VI - tych wraz z wychowawcami: p. Katarzyną Kuleszą, p. Bożeną Wiśniewską i p. Grzegorzem Zawistowskim oraz p. Beatą Karwowską odwiedzili cmentarz w Palmirach, aby tam minutą ciszy uczcić pamięć ofiar zbrodni dokonanej przez Niemców. Ważnym punktem wycieczki było zapalenie znicza ku pamięci Janusza Kusocińskiego – patrona naszej szkoły, postaci niezwykle zasłużonej dla kraju. Duże wrażenie na uczniach wywarła również wizyta w muzeum poświęconym historii Palmir.

Grupa harcerzy z 33 Zambrowskiej Drużyny Harcerskiej, działającej w SP3, wspólnie z opiekunką - p. Katarzyną Powichrowską - odwiedziła grób zasłużonego dla lokalnej społeczności majora Stanisława Knapika. 11 września 1939 roku w lesie obok Zambrowa, w Wądołkach Borowych, major Knapik - dowódca II batalionu 71. Pułku Piechoty zginął śmiercią waleczną razem z 38 oficerami, podoficerami i żołnierzami Wojska Polskiego. Druhny i druhowie uporządkowali teren przy pomniku bohaterów, zapalili znicze oraz upamiętnili heroiczny czyn, zaciągając wartę honorową.

Do aktywnego udziału w programie przyłączył się również samorząd uczniowski, którego opiekunką jest p. Emilia Bilecka. 24 października jego członkowie zorganizowali wyjątkowe spotkanie z zambrowskimi seniorami. Wizyta była dla naszych uczniów doskonałą okazją do wysłuchania ciekawych wspomnień oraz zrobienia pamiątkowych zdjęć. Osobiste spotkanie z osobami, które były świadkami ważnych, często dramatycznych wydarzeń, przyczyniła się do wzmocnienia w młodych ludziach świadomości narodowej oraz szacunku dla rodaków, którzy tworzyli historię naszego regionu.

Udział w akcji MEN zwieńczył apel zaprezentowany 25 października. Starsi uczniowie z klas VII b i VIII a wraz z p. Andrzejem Konopką przygotowali wyjątkową lekcję historii, która przybliżyła ich młodszym kolegom sylwetki osób zasłużonych w walkach o wolność państwa polskiego. W ten sposób uzmysłowili dzieciom, jak istotną wartością dla Polaków walczących w naszej okolicy była niepodległa Ojczyzna i jak wiele byli gotowi dla niej poświęcić.

Mamy nadzieję, że wszystkie działania podjęte w ramach programu „Szkoła pamięta” przyczyniły się do promowania patriotyzmu wśród młodego pokolenia oraz podtrzymania pamięci o ważnych dla Polski i regionu wydarzeniach oraz postaciach historycznych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom, uczniom oraz gościom, którzy wsparli nas w podjętych działaniach i przyczynili się do realizacji projektu.

Tekst JJ, foto i publ. GZ

 
 

 
Galeria zdjęć:
2019 X 25 - uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję MEN Szkoła pamięta. Zwieńczył był apel, w czasie którego przedstawiono sylwetki osób zasłużonych w walkach o wolność państwa polskiego /Fot. M. Szeligowski, G. Zawistowski 2019 X 25 - uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję MEN Szkoła pamięta. Zwieńczył był apel, w czasie którego przedstawiono sylwetki osób zasłużonych w walkach o wolność państwa polskiego /Fot. M. Szeligowski, G. Zawistowski 2019 X 25 - uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję MEN Szkoła pamięta. Zwieńczył był apel, w czasie którego przedstawiono sylwetki osób zasłużonych w walkach o wolność państwa polskiego /Fot. M. Szeligowski, G. Zawistowski 
2019 X 25 - uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję MEN Szkoła pamięta. Zwieńczył był apel, w czasie którego przedstawiono sylwetki osób zasłużonych w walkach o wolność państwa polskiego /Fot. M. Szeligowski, G. Zawistowski 
 
 
« wstecz
 
herb Rzeczypospolitej Polskiej
 
Moje Miasto Zambrów Mój Powiat Zambrowski Moje Województwo Podlaskie
 
Zambrowski Portal Internetowy - www.zambrow.org - sponsor naszego serwera WWW
 
Blog sieć 11 - Cyfrowa Szkoła
 
Wesoła Szkoła
 
Dziecko w Sieci
 
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży
 
Centralna Komisja Egzaminacyjna
 
Kuratorium Oświaty w Białymstoku
 
Ministerstwo Edukacji Narodowej
 
Moje Boisko - Orlik 2012
 

 
Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łomży
 
Centrum Edukacji Nauczycieli
 
Biuletyn Informacji Publicznej
© Projekt, wykonanie i aktualizacja: Grzegorz Zawistowski, 1998-2014 r.