Szkoła Podstawowa nr 3 w ZambrowieSzkoła Podstawowa nr 3 w ZambrowieSzkoła Podstawowa nr 3 w ZambrowieSzkoła Podstawowa nr 3 w Zambrowie


Aktualności » Podgląd artykułu
 
Spotkanie z Dziećmi Wojny – świadkami II wojny światowej
28.10.2019 r., godz. 20.00

2019 X 24 - Spotkanie z Dziećmi Wojny – świadkami II wojny światowej /Fot. P. Reinke24 X 2019 roku w murach naszej szkoły rozbrzmiało echo zamierzchłych czasów. Idąc za ideą projektu „Przerwany Marsz” zaprosiliśmy do szkoły ludzi, których nazywamy „Dziećmi Wojny”, ponieważ 80 lat temu ich marsz do szkoły został okrutnie przerwany przez wybuch II wojny światowej.

Ci wspaniali ludzie, którzy jako dzieci doświadczyli okrucieństwa i strachu podzielili się ze zgromadzonymi uczniami, rodzicami i nauczycielami swoimi bolesnymi wspomnieniami sprzed lat. Nasi goście opowiedzieli jak pamiętają wydarzenia z 1 września 1939 roku. Zaczynali swoje opowieści całkiem zwyczajnie, lecz po chwili każda z nich zmieniała się w niewiarygodną i okrutną historię. Okazało się, że seniorzy doskonale pamiętają atmosferę panującą w pierwszych dniach okupacji. W ich pamięci zapisały się wstrzymujące dech w piersi obrazy z tamtym dni, które budziły lęk i obawę o życie. Uczniowie z ogromną uwagą słuchali opowiadań o wtargnięciu nieprzyjaciela na polskie ziemie. Dzieci zadawały ciekawe pytania, na które otrzymywały wyczerpujące i przejmujące odpowiedzi. Słuchacze mieli okazję obejrzeć pamiątkowe zdjęcia z czasów wojny przyniesione przez naszych gości, a także wysłuchać pięknych utworów muzycznych zaprezentowanych przez uczniów naszej szkoły. Wokalistka Gabriela Zalewska zaśpiewała pieśni wojenne, które wszystkich nas przeniosły do wspominanych czasów. W wyjątkowy nastrój wprowadził nas także Staś Olszewski – akordeonista.

Spotkanie z Dziećmi Wojny było wyrazem naszej wdzięczności za ich życie, ale także żywym i jakże ciekawym spotkaniem z historią. Wierzymy, że młode pokolenie nie zapomni o wydarzeniach z tamtych lat i będzie pielęgnować pamięć o tych wspaniałych ludziach, nie pozwalając tym samym przebrzmieć historii.

Serdecznie dziękujemy naszym przybyłym gościom pani Bożennie Adamkiewicz, Wiesławie Pogorzelskiej oraz panu Edmundowi Sutkowskiemu za podzielenie się z nami swoimi niezwykle wzruszającymi wspomnieniami z dzieciństwa.

Tekst i foto PR, publ. GZ

 
 

 
Galeria zdjęć:
2019 X 24 - Spotkanie z Dziećmi Wojny – świadkami II wojny światowej /Fot. P. Reinke 2019 X 24 - Spotkanie z Dziećmi Wojny – świadkami II wojny światowej /Fot. P. Reinke 2019 X 24 - Spotkanie z Dziećmi Wojny – świadkami II wojny światowej /Fot. P. Reinke 
 
 
« wstecz
 
herb Rzeczypospolitej Polskiej
 
Moje Miasto Zambrów Mój Powiat Zambrowski Moje Województwo Podlaskie
 
Zambrowski Portal Internetowy - www.zambrow.org - sponsor naszego serwera WWW
 
Blog sieć 11 - Cyfrowa Szkoła
 
Wesoła Szkoła
 
Dziecko w Sieci
 
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży
 
Centralna Komisja Egzaminacyjna
 
Kuratorium Oświaty w Białymstoku
 
Ministerstwo Edukacji Narodowej
 
Moje Boisko - Orlik 2012
 

 
Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łomży
 
Centrum Edukacji Nauczycieli
 
Biuletyn Informacji Publicznej
© Projekt, wykonanie i aktualizacja: Grzegorz Zawistowski, 1998-2014 r.