Szkoła Podstawowa nr 3 w ZambrowieSzkoła Podstawowa nr 3 w ZambrowieSzkoła Podstawowa nr 3 w ZambrowieSzkoła Podstawowa nr 3 w Zambrowie


Aktualności » Podgląd artykułu
 
Trójkowicze na Dzień Ziemi
24.04.2023 r., godz. 07.30

2023 IV - Trójkowicze na Dzień Ziemi /Fot. nauczyciele klas I-VIIISpołeczność uczniowska Szkoły Nr 3 w nietypowy sposób obchodziła Dzień Ziemi. Myślą przewodnią tego przedsięwzięcia było hasło: „Z PRZYRODĄ NA TY”. Organizatorami i pomysłodawczyniami tego przedsięwzięcia były panie: D. Mocarska i K. Kulesza.

Celem obchodów była: obserwacja piękna przyrody, poszerzenie wiedzy na temat funkcjonowania środowiska naturalnego, zwrócenie uwagi społeczności szkolnej na problemy związane z ochroną przyrody i ochroną środowiska, kształtowanie wrażliwości na otaczające środowisko, rozwijanie postawy współodpowiedzialności za stan najbliższego otoczenia, zapoznanie ze sposobami pozyskiwania energii ze źródeł alternatywnych oraz doskonalenie umiejętności współpracy w zespole.

Klasy miały przydzielone zadania, które z efektem wykonały. Uczniowie klas pierwszych poszli na spacer po to, by szukać przyrodniczych okazów. Zebrane materiały wykorzystali do stworzenia pięknych obrazów. Drugoklasiści tworzyli witraże i oglądali przyrodę spoglądając przez puste okienka. Potem wypełniali swoje witraże tym, co widzieli. Było to niczym malowanie otaczającym światem. Niebem, liśćmi , trawą … Tylko tyle i aż tyle … Trzecioklasiści poszukiwali osiemnastu przyrodniczych skarbów według sporządzonej listy. Miało to być np. coś miękkiego, piękne piórko itp. Z zebranych wzorów stworzyli totem swojej grupy. Zgromadzone w pudełkach skarby zostały wyeksponowane na wystawie zatytułowanej „Skarby Ziemi”. W szkole odbywała się też zbiórka zużytych baterii. Hasło akcji brzmiało „Sadzonki za baterie”. Chętni uczniowie z klas I- III przynosili zużyte baterie. W zamian otrzymywali zieloną sadzonkę, którą będą mogli posadzić w swoim ogródku lub w doniczce. Ogłoszenia promujące akcję wykonali uczniowie klasy IVa . Wybrani uczniowie z tejże klasy przy wsparciu p. Mocarskiej zajęli się rozdawaniem sadzonek.

Na godzinach wychowawczych w klasach IV- VIII odbyły się lekcje o tematyce ekologicznej. Uczniowie klas czwartych i piątych rozmawiali o znaczeniu zieleni dla przestrzeni miejskiej. Dowiedzieli się, jaką rolę spełnia miejska zieleń, co w mieście szkodzi drzewom oraz czym jest i czym grozi tzw. betonoza. Po zajęciach teoretycznych przyszła kolej na zajęcia praktyczne. Czwartoklasiści wykonywali w grupach plakaty na temat: „Moje zielone miasto”. Piątoklasiści na wspólnym klasowym wyjściu kalkowali korę drzew. Na podstawie wzoru kory rozpoznawali gatunek drzewa. Inni szukali w mieście przykładów walki roślin o przetrwanie. Odkryli drzewka rosnące na dachach starych budynków, rośliny wyrastające z murów, rośliny w pęknięciach asfaltu lub między płytami chodnikowymi. W trakcie spaceru tworzyli rysunki tych twardzieli, którzy potrafią przezwyciężyć tak trudne warunki. Szóstoklasiści rozmawiali o znaczeniu lasu dla środowiska i życia człowieka. Na plastyce pracując w grupach wykonali „Las w słoiku”. Wyeksponowane na wystawie kompozycje cieszyły się dużym zainteresowaniem społeczności szkolnej. Siódmoklasiści rozmawiali o alternatywnych źródłach energii. Chętni uczniowie wykonali na ten temat prezentację multimedialną. Najlepsza, nagrodzona praca należała do Zuzanny Rakowskiej z kl. IVa. Zaś ósmoklasiści wzięli udział w Konkursie Wiedzy Ekologicznej, który składał się z dwóch etapów. Do drugiego etapu przeszło 7 uczniów. Komisja konkursowa w składzie wyłoniła zwycięzców. I miejsce zajął Filip Ościłowski z kl. VIIIB, II miejsce - Natalia Bielicka z kl. VIIIa, zaś III miejsce zdobył Mateusz Jastrzębski również z kl. VIIIa. Zwycięzcy otrzymali nagrody.

Z racji obchodów Dnia Ziemi wszyscy uczniowie SP3 mieli szansę na pobycie z PRZYRODĄ NA TY. Na zatrzymanie się na chwilę i dostrzeżenie jej piękna oraz na chwilę refleksji jak bardzo przyroda jest nam wszystkim potrzebna.

Tekst KK, DM, foto nauczyciele klas I-III, publ. GZ

 
 

 
Galeria zdjęć:
2023 IV - Trójkowicze na Dzień Ziemi /Fot. nauczyciele klas I-VIII 2023 IV - Trójkowicze na Dzień Ziemi /Fot. nauczyciele klas I-VIII 2023 IV - Trójkowicze na Dzień Ziemi /Fot. nauczyciele klas I-VIII 
2023 IV - Trójkowicze na Dzień Ziemi /Fot. nauczyciele klas I-VIII 2023 IV - Trójkowicze na Dzień Ziemi /Fot. nauczyciele klas I-VIII 2023 IV - Trójkowicze na Dzień Ziemi /Fot. nauczyciele klas I-VIII 
2023 IV - Trójkowicze na Dzień Ziemi /Fot. nauczyciele klas I-VIII 
 
 
« wstecz
 
herb Rzeczypospolitej Polskiej
 
Moje Miasto Zambrów Mój Powiat Zambrowski Moje Województwo Podlaskie
 
Zambrowski Portal Internetowy - www.zambrow.org - sponsor naszego serwera WWW
 
Laboratoria Przyszłości
 
Wesoła Szkoła
 
Dziecko w Sieci
 
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży
 
Centralna Komisja Egzaminacyjna
 
Kuratorium Oświaty w Białymstoku
 
Ministerstwo Edukacji Narodowej
 
Moje Boisko - Orlik 2012
 

 
Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łomży
 
Centrum Edukacji Nauczycieli
 
Biuletyn Informacji Publicznej
© Projekt, wykonanie i aktualizacja: Grzegorz Zawistowski, 1998-2014 r.