Szkoła Podstawowa nr 3 w ZambrowieSzkoła Podstawowa nr 3 w ZambrowieSzkoła Podstawowa nr 3 w ZambrowieSzkoła Podstawowa nr 3 w Zambrowie


Aktualności » Podgląd artykułu
 
"50 lat minęło, jak jeden dzień ..."
27.10.2008 r., godz. 22.00

Trudno w to uwierzyć, ale nasza szkoła skończyła 50 lat! Od pół wieku kształci i wychowuje kolejne roczniki mieszkańców naszego miasta.

A wszystko zaczęło się 1 września 1957 roku, kiedy to po raz pierwszy w Szkole Podstawowej Nr 3 zabrzmiał dzwonek. Szkoła mieściła się wówczas w jednym z pokoszarowych budynków przystosowanym do potrzeb placówki oświatowej. Z roku na rok wzrastała liczba uczniów i robiło się coraz ciaśniej. W 1974 r. przeniesiono „Trójkę” do nowoczesnego, przestronnego budynku przy ulicy Magazynowej, gdzie mieści się do dnia dzisiejszego.

Tak doniosły jubileusz - 50 – lecia istnienia, obchodzono w naszej szkole bardzo uroczyście. Na jubileuszową akademię zaproszono wielu znakomitych gości, których uczniowie witali różami i wręczali im „Księgę wspomnień”, wydana z okazji jubileuszu. Wśród gości „Trójki” znaleźli się: Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Tadeusz Bronakowski, p. Arkadiusz Jarkiewicz – Dyrektor Biura Administracyjnego MEN, p. Romuald Kozłowski – Dyrektor Delegatury Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, p. Wiesława Ćwiklińska – Podlaski Wicekurator Oświaty, p. Wojciech Borzuchowski – radny Sejmiku Wojewódzkiego, p. Waldemar Kurpiewski – Dyrektor OKE w Łomży, p. Danuta Radwańska – Starszy Wizytator KO w Łomży, proboszczowie parafii zambrowskich: ks. dziekan Jerzy Samsel, ks. kanonik Marian Olszewski, ks. kanonik Heliodor Sawicki, p. Stanisław Krajewski – Wicestarosta Powiatu Zambrowskiego, p. Zbigniew Korzeniowski – przewodniczący Rady Miasta, p. Kazimierz Dąbrowski – Burmistrz Miasta, p. Bogdan Kamiński – Wiceburmistrz Miasta, p. Kazimierz Dmochowski – Wójt Gminy Zambrów. Na jubileusz szkoły Kusego przybyli również olimpijczycy – Marian Sypniewski i Zygmunt Smalcerz oraz Zdzisław Regucki reprezentujący Szkolny Związek Sportowy. Szczególnie miło było gościć w tym dniu emerytowanych dyrektorów i nauczycieli, których losy zawodowe związane były z naszą szkołą.

Uroczystość odbywała się na sali gimnastycznej, w tym dniu odświętnie udekorowanej. Jubileuszową galę rozpoczęła p. dyrektor Bożena Przeździecka, witając gości oraz obecnych na sali nauczycieli, uczniów, rodziców i pracowników szkoły. Głównym punktem uroczystości było przybliżenie zebranym półwiecznej historii szkoły. Uczestnicy gali nie wysłuchali jednak wykładu – ich oczom ukazała się wyświetlana na dużym ekranie prezentacja multimedialna, która opatrzono mottem - myślą Ignacego Piotra Legatowicza - „Przeszłość podobną jest do zwierciadła, w którym każdy rad się przegląda.” Autorka, prezentacji, p. wicedyrektor Alicja Saniewska, w nowoczesnej formie przypomniała najważniejsze fakty z historii „Trójki”. Na ekranie można więc było zobaczyć fragmenty starych kronik szkolnych i zdjęcia sprzed kilkudziesięciu lat, obejrzeć migawki filmów, na których utrwalono imprezy i uroczystości szkolne. W treść prezentacji wplecione były piosenki w wykonaniu chóru prowadzonego przez p. Wiesława Saniewskiego oraz popisy taneczne podopiecznych p. Katarzyny Łubnickiej.

Drugą, mniej oficjalną część uroczystości, wypełniły życzenia i ciepłe słowa gości kierowane do dyrekcji szkoły, nauczycieli i uczniów. Były też upominki – książki i pomoce dydaktyczne przeznaczone dla uczniów.

Po akademii goście mogli zwiedzić szkołę, przejrzeć kroniki, dokonać wpisu do księgo pamiątkowej. Był również czas na wspomnienia i rozmowy.

Ważnym elementem obchodów jubileuszu szkoły była uroczysta msza święta odprawiona w intencji szkoły w dniu 26 października w Kościele pw. Św. Józefa Rzemieślnika. Msza była prezentem od Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Tadeusza Bronakowskiego.

Uroczystości jubileuszowe zakończyły się, uczniowie wrócili do nauki, ale jeszcze długo będą tkwiły w pamięci słowa jednej z piosenek:
„Wszystko płynie, życie też
Panta, panta rej.
Nie rozpaczaj szkoda łez,
Panta, panta rej…”

oprac. E. Bilecka
fot. i publ. G. Zawistowski

 
 

 
Galeria zdjęć:
   
   
   
   
   
   
   
 
 
« wstecz
 
herb Rzeczypospolitej Polskiej
 
Moje Miasto Zambrów Mój Powiat Zambrowski Moje Województwo Podlaskie
 
Zambrowski Portal Internetowy - www.zambrow.org - sponsor naszego serwera WWW
 
Blog sieć 11 - Cyfrowa Szkoła
 
Wesoła Szkoła
 
Dziecko w Sieci
 
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży
 
Centralna Komisja Egzaminacyjna
 
Kuratorium Oświaty w Białymstoku
 
Ministerstwo Edukacji Narodowej
 
Moje Boisko - Orlik 2012
 

 
Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łomży
 
Centrum Edukacji Nauczycieli
 
Biuletyn Informacji Publicznej
© Projekt, wykonanie i aktualizacja: Grzegorz Zawistowski, 1998-2014 r.