Szkoła Podstawowa nr 3 w ZambrowieSzkoła Podstawowa nr 3 w ZambrowieSzkoła Podstawowa nr 3 w ZambrowieSzkoła Podstawowa nr 3 w Zambrowie


Aktualności » Podgląd artykułu
 
Dbamy o bezpieczeństwo swoich uczniów
09.09.2005 r., godz. 14.00

Policjant z KPP w Zambrowie prowadzi wykładRozwój motoryzacji jest nieuchronną konsekwencją postępu cywilizacji. Niesie on jednak różne zagrożenia – przede wszystkim w postaci wypadków drogowych, które często kończą się tragicznie. Ich przyczyną jest najczęściej nieprawidłowe zachowanie uczestników ruchu: nieprzestrzeganie przepisów, nonszalancja, agresywny stosunek do innych, brak krytycyzmu i wyobraźni.

Uczestniczenie w ruchu drogowym jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Mają one poważne trudności w ocenie kierunku i źródła, z jakiego pochodzi określony dźwięk. Nie są w stanie prawidłowo określić prędkości i odległości zbliżającego się pojazdu, na wiele zjawisk reagują zbyt emocjonalnie. Przede wszystkim uczniowie nie posiadają zbyt dużego doświadczenia w ruchu drogowym i nie potrafią przewidzieć skutków różnych sytuacji.

Uznaliśmy za konieczne odpowiednie przygotowanie dzieci do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu i wykształcenie u nich odpowiedniej kultury komunikacyjnej oraz uświadomienie im, że bez opieki dorosłych narażeni są na wiele niebezpieczeństw.

Dlatego też w minioną środę w naszej szkole odbyły się prelekcje z udziałem pracowników Komendy Policji w Zambrowie. Starsza posterunkowa Monika Dąbrowska z Wydziału Prewencji zapoznała uczniów klas I- III z zagrożeniami na jakie są narażone dzieci pozostawione bez opieki rodziców. Podkreśliła, że nie należy przyjmować prezentów od nieznajomych, udzielać informacji o miejscu zamieszkania takiej osobie, unikać odludnych miejsc oraz pod żadnym pozorem nie iść z osobą nieznajomą. Policjantka pozostawiła uczniom kartki z numerami służb ratunkowych i broszury z programem ,,Bezpieczna droga do szkoły”.W dalszej części spotkania policjantka udzieliła kilku cennych rad odnośnie noszenia kluczy, pieniędzy oraz innych wartościowych przedmiotów.

Sierżant sztab. Ireneusz Buczkowski z Sekcji Ruchu Drogowego przypomniał dzieciom podstawowe zasady ruchu drogowego, które muszą być zachowane podczas drogi do szkoły. Przypomniał w jakich miejscach należy przechodzić przez ulicę. Tłumaczył dzieciom sposób przechodzenia przez przejście dla pieszych, oraz przez przejścia wyposażone w sygnalizację świetlną. Policjant omówił również jak należy iść ulicą, gdy nie ma chodnika, aby być widocznym dla kierowców. Zwrócił uwagę, że uczniowie przy tornistrze lub ubraniu powinni nosić znaczki odblaskowe, które przydadzą się na drodze, wracając późnym popołudniem lub wieczorem, zwłaszcza jesienią i zimą.

Następnie policjanci wraz z uczniami wyszli na skrzyżowanie gdzie w praktyczny sposób przećwiczyli prawidłowe przechodzenie przez jezdnię. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem i ciekawością wysłuchali cennych wskazówek udzielonych przez policjantów.

Bardzo serdecznie dziękujemy pracownikom Komendy Powiatowej Policji w Zambrowie i zapraszamy do dalszej współpracy.

Izabela Rytelewska - n-l kształcenia zintegrowanego

 
 
 
 
« wstecz
 
herb Rzeczypospolitej Polskiej
 
Moje Miasto Zambrów Mój Powiat Zambrowski Moje Województwo Podlaskie
 
Zambrowski Portal Internetowy - www.zambrow.org - sponsor naszego serwera WWW
 
Blog sieć 11 - Cyfrowa Szkoła
 
Wesoła Szkoła
 
Dziecko w Sieci
 
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży
 
Centralna Komisja Egzaminacyjna
 
Kuratorium Oświaty w Białymstoku
 
Ministerstwo Edukacji Narodowej
 
Moje Boisko - Orlik 2012
 

 
Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łomży
 
Centrum Edukacji Nauczycieli
 
Biuletyn Informacji Publicznej
© Projekt, wykonanie i aktualizacja: Grzegorz Zawistowski, 1998-2014 r.