Szkoła Podstawowa nr 3 w ZambrowieSzkoła Podstawowa nr 3 w ZambrowieSzkoła Podstawowa nr 3 w ZambrowieSzkoła Podstawowa nr 3 w Zambrowie


Aktualności » Podgląd artykułu
 
Od ludożerców do Europy - lekcja otwarta
06.12.2005 r., godz. 13.00

Lekcja otwarta /Fot. Grzegorz ZawistowskiW miniony piątek (2 grudnia) pani Alicja Saniewska, n-l dyplomowany j. rosyjskiego, przeprowadziła lekcję otwartą w ramach godzin do dyspozycji wychowawcy klasowego. „Od wioski ludożerców do Europy” – tak brzmiał temat godziny wychowawczej w klasie VId.

Była to lekcja o tolerancji. Zajęcia prowadzone były metodami aktywizującymi - uczniowie klasy VId odegrali scenkę sytuacyjną, pokazującą cechy charakteru i zachowania różnych grup społecznych w sytuacjach kryzysowych. Uczniowie podczas pierwszej scenki wcielił się w rolę reprezentanta wybranej grupy społecznej: inwalidy, emeryta, imigranta, matki z dzieckiem, czy biznesmena, a następnie scenka była odegrana po raz drugi, tym razem ze zmianą ról.

Uczniowie pracowali w formie zajęć grupowych. Po obejrzeniu inscenizacji uczniowie dzielili się z wychowawczynią swoimi spostrzeżeniami i wyciągali wnioski. Zainspirowani wierszem Tadeusza Różewicza, jako podsumowanie swoich obserwacji, napisali własne „listy do ludożerców”, które po lekcji trafiły na gazetkę ścienną w sali 33. Zachęcamy do ich przeczytania! Należy przyznać, że uczniowie bardzo trafnie i dojrzale, jak na swój wiek, wyciągnęli wnioski. Sami przyznali, że „nie zawsze są tolerancyjni”, ponieważ „ich tolerancja kończy się tam, gdzie zaczynają się własne interesy”. Uczniowie po takiej godzinie wychowawczej wiedzą, że często sami zachowują się egoistycznie i muszą pracować nad tym, aby ta sytuacja się zmieniła. Muszą reagować w każdej sytuacji ma krzywdzące ich zachowania oraz okazywać więcej cierpliwości dla odmienności innych ludzi. Muszą być tolerancyjni zachowując granicę, którą jest zawsze dobro innego człowieka.

Lekcji otwartej uważnie przyglądali się niemal wszyscy nauczyciele wychowawcy, pani dyrektor i v-ce dyrektor oraz pedagog szkolny. Lekcja została bardzo wysoko oceniona przez panią dyrektor Bożeną Przeździecką.

Grzegorz Zawistowski

 
 
 
 
« wstecz
 
herb Rzeczypospolitej Polskiej
 
Moje Miasto Zambrów Mój Powiat Zambrowski Moje Województwo Podlaskie
 
Zambrowski Portal Internetowy - www.zambrow.org - sponsor naszego serwera WWW
 
Blog sieć 11 - Cyfrowa Szkoła
 
Wesoła Szkoła
 
Dziecko w Sieci
 
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży
 
Centralna Komisja Egzaminacyjna
 
Kuratorium Oświaty w Białymstoku
 
Ministerstwo Edukacji Narodowej
 
Moje Boisko - Orlik 2012
 

 
Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łomży
 
Centrum Edukacji Nauczycieli
 
Biuletyn Informacji Publicznej
© Projekt, wykonanie i aktualizacja: Grzegorz Zawistowski, 1998-2014 r.