Szkoła Podstawowa nr 3 w ZambrowieSzkoła Podstawowa nr 3 w ZambrowieSzkoła Podstawowa nr 3 w ZambrowieSzkoła Podstawowa nr 3 w Zambrowie


Aktualności » Podgląd artykułu
 
Mistrzowie kodowania z "Trójki" pojadą do Warszawy
05.05.2015 r., godz. 06.30

2015 IV 23 - konkurs na Mistrza Kodowania /Fot. G. ZawistowskiW naszej szkole w bieżącym roku szkolnym realizowany jest projekt edukacyjny "Mistrzowie Kodowania". Jesteśmy jedną z 13 szkół w województwie podlaskim i jedyną w Zambrowie, która podjęła się realizacji tego wyzwania.

W ramach tego projektu przez cały rok szkolny prowadzone są bezpłatne koła komputerowe dla uczniów klas IV - VI, na których dzieci poznają intuicyjne środowisko programowania Scratch. Uczą się sterowania postaciami, układają skrypty rysujące figury geometryczne, tworzą animacje i tworzą własne gry komputerowe. W roku szkolnym 2014/2015 na zajęcia z kodowania uczęszcza w sumie 37 uczniów, w tym sporą część stanowią dziewczęta.

Na swym koncie dzieci mają już pierwsze gry: labirynt, odbijanie piłeczki itp., które udostępniają on-line młodszym i starszym kolegom z całego świata. Ponadto w okresie świąt uczniowie tworzyli własne wirtualne pocztówki, a najbardziej zainteresowani tematem realizowali w ciągu roku własne pomysły, np. jeden z uczniów już po kilku godzinach stworzył prosty "symulator kolizji" samochodów.

Ponadto z podstawami kodowania od tego roku szkolnego zapoznawani są również wszyscy uczniowie klas VI w ramach obowiązkowych zajęć komputerowych. Tu jednak nauczyciel postawił na podstawy programowania, ponieważ do nowej podstawy programowej zajęć komputerowych wpisana jest umiejętność tworzenia prostych motywów i sterowania obiektem na ekranie.

Podsumowaniem niemal rocznej pracy uczniów na kołach komputerowych był konkurs. Stanęli do niego najaktywniejsi uczniowie z klas V. Zadaniem uczestników było wykonanie kilkunastu skryptów w Scratch`u. Polecenia podzielono dwie części, a każde zadanie było punktowane. Na podstawie sumy zdobytych punktów komisja wyłoniła laureatów.

I miejsce zajął Maciej Makowski z VB, II miejsce - Kacper Wołowicz z VA, a III - Łukasz Skarzyński VA. W nagrodę trzej laureaci wraz z opiekunem pojadą na Ogólnopolski Finał II Edycji Mistrzów Kodowania, który odbędzie się 1 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie. Na wszystkich uczestników czekać będzie wiele atrakcji, m.in. zwiedzanie Stadionu Narodowego, spotkania ze znanymi postaciami, pokazy umiejętność rówieśników, pokazy robotów i inne atrakcje. Uczniowie "Trójki" wstęp na imprezę, wyżywienie i wszelkie atrakcje będą mieli pokryte przez organizatorów "Mistrzów Kodowania", natomiast koszty wyjazdu do Warszawy pokryte będą przez szkołę i Radę Rodziców dzięki uprzejmości dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 3 Bożeny Przeździeckiej.

Warto dodać, że projekt "Mistrzowie Kodowania" realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Ministerstwa Gospodarki. Partnerami projektu są: Centrum Cyfrowe "Projekt Polska", Coder Dojo, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Samsung. Mistrzowie kodowania są wspierani przez Szerokie Porozumienie na rzecz Umiejętności Cyfrowych.

tekst GZ, foto GZ, publ. GZ

 
 

 
Galeria zdjęć:
2015 IV 23 - konkurs na Mistrza Kodowania /Fot. G. Zawistowski 2015 IV 23 - konkurs na Mistrza Kodowania /Fot. G. Zawistowski 2015 IV 23 - konkurs na Mistrza Kodowania /Fot. G. Zawistowski 
 
 
« wstecz
 
herb Rzeczypospolitej Polskiej
 
Moje Miasto Zambrów Mój Powiat Zambrowski Moje Województwo Podlaskie
 
Zambrowski Portal Internetowy - www.zambrow.org - sponsor naszego serwera WWW
 
Laboratoria Przyszłości
 
Wesoła Szkoła
 
Dziecko w Sieci
 
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży
 
Centralna Komisja Egzaminacyjna
 
Kuratorium Oświaty w Białymstoku
 
Ministerstwo Edukacji Narodowej
 
Moje Boisko - Orlik 2012
 

 
Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łomży
 
Centrum Edukacji Nauczycieli
 
Biuletyn Informacji Publicznej
© Projekt, wykonanie i aktualizacja: Grzegorz Zawistowski, 1998-2014 r.