Szkoła Podstawowa nr 3 w ZambrowieSzkoła Podstawowa nr 3 w ZambrowieSzkoła Podstawowa nr 3 w ZambrowieSzkoła Podstawowa nr 3 w Zambrowie


Aktualności » Podgląd artykułu
 
Andrzejkowe tradycje w SP3
30.11.2015 r., godz. 12.20

2015 XI - Andrzejkowe tradycje w SP3Andrzejkowe wróżby i przepowiednie to tradycja znana od lat, sięgająca czasów Słowian. Dawniej panny sprawdzały, kiedy wyjdą za mąż i jaki będzie ich towarzysz życia. Dzisiaj dzieci, młodzież i dorośli również bawią się żartobliwymi wróżbami, by poznać przyszłość, sprawdzić, jakie niespodzianki kryją kolejne lata ich życia.

Andrzejkowe tradycje od lat kultywowane są przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Zambrowie. Przed dniem św. Andrzeja dziewczęta i chłopcy ochoczo poddają się wróżbom, by choć w niewielkiej części poznać swoją przyszłość. Uczniowie Trójki w tym roku mieli wiele możliwości odkrycia przyszłych losów.

Samorząd uczniowski podczas jednej z piątkowych długich przerw zaprosił uczniów na spotkanie w wróżkami, które przepowiadały przyszłość. Z ich wróżb dzieci dowiadywały się, jaka czeka ich kariera zawodowa, czy spełnią się ich marzenia o podróżach czy dostatnim życiu. Dziewczęta poznawały imiona przyszłych wybranków, a chłopcy - wybranek.

Dzień wcześniej, zabawę andrzejkową dla uczniów klasy III a przygotowały druhny z 33 Zambrowskiej Drużyny Harcerskiej, działającej w Trójce. Trzecioklasiści, dzięki wróżbom, dowiedzieli się między innymi, kto z nich zostanie prezydentem, kogo czeka przejażdżka na grzbiecie strusia oraz czyj mąż będzie miał na imię Kamil...

Lanie wosku było najważniejszą z wróżb wybranych przez uczniów klasy VI b. Odczytanie kształtów z zastygniętej masy nie było łatwe, ale pobudziło ich wyobraźnię i dostarczyło powodu do śmiechu. W klasie V b najwięcej wrażeń było podczas wróżb dotyczących przyszłych relacji między uczniami klasy. Piątoklasiści wykorzystali spotkanie andrzejkowe do wylosowania imion kolegów, którym będą przygotowywali drobne upominki na Mikołajki. Zwieńczeniem zabawy była dyskoteka.

Andrzejkowy wieczór mieli także najmłodsi uczniowie Trójki, pierwszoklasiści. W przerwach między tańcem i zabawą wróżyli, co czeka ich w bliższej i dalszej przyszłości.

Podczas andrzejkowych spotkań na wielu twarzach widać było zadowolenie ze wspaniale rysującej się przyszłości. Wszyscy bawili się znakomicie i na pewno z niecierpliwością będą czekać na spełnienie choćby małej cząstki z każdej przepowiedni.

Tekst EB, foto - nauczyciele, publ. GZ

 
 

 
Galeria zdjęć:
2015 XI - Andrzejkowe tradycje w SP3 2015 XI - Andrzejkowe tradycje w SP3 2015 XI - Andrzejkowe tradycje w SP3 
2015 XI - Andrzejkowe tradycje w SP3 2015 XI - Andrzejkowe tradycje w SP3 2015 XI - Andrzejkowe tradycje w SP3 
2015 XI - Andrzejkowe tradycje w SP3 2015 XI - Andrzejkowe tradycje w SP3 2015 XI - Andrzejkowe tradycje w SP3 
 
 
« wstecz
 
herb Rzeczypospolitej Polskiej
 
Moje Miasto Zambrów Mój Powiat Zambrowski Moje Województwo Podlaskie
 
Zambrowski Portal Internetowy - www.zambrow.org - sponsor naszego serwera WWW
 
Blog sieć 11 - Cyfrowa Szkoła
 
Wesoła Szkoła
 
Dziecko w Sieci
 
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży
 
Centralna Komisja Egzaminacyjna
 
Kuratorium Oświaty w Białymstoku
 
Ministerstwo Edukacji Narodowej
 
Moje Boisko - Orlik 2012
 

 
Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łomży
 
Centrum Edukacji Nauczycieli
 
Biuletyn Informacji Publicznej
© Projekt, wykonanie i aktualizacja: Grzegorz Zawistowski, 1998-2014 r.