Szkoła Podstawowa nr 3 w ZambrowieSzkoła Podstawowa nr 3 w ZambrowieSzkoła Podstawowa nr 3 w ZambrowieSzkoła Podstawowa nr 3 w Zambrowie


Aktualności » Podgląd artykułu
 
Programowanie robotów w Zambrowskiej Trójce
19.04.2016 r., godz. 19.00

2016 IV - Programowanie robotów w Zambrowskiej Trójce /Fot. G. Zawistowski Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 w Zambrowie mieli okazję spróbować swoich sił w programowaniu robotów edukacyjnych. Wszystko dzięki uczestnictwu szkoły w programie "Mistrzowie Kodowania". W przyszłym roku szkolnym robotyka wkracza na dobre w mury SP3.

Przez trzy ostatnie tygodnie, uczniowie na kołach komputerowych w SP3 Zambrów mogli spróbować swoich sił w programowaniu robotów. Do szkoły, dzięki zaangażowaniu nauczyciela informatyki w realizację ogólnopolskiego programu "Mistrzowie Kodowania", przyszły dwa roboty edukacyjne: Dash i Dot. To nowe i dość kosztowne urządzenia elektroniczne, które dopiero pojawiają się na rynku. Dzięki udziałowi zambrowskiej "Trójki" w "Mistrzach Kodowania" roboty były użyczone szkole na okres testowy bezpłatnie.

Urządzeniami steruje się za pomocą 5 aplikacji dostępnych na smartfony i tablety. Uczniowie początkowo poznawali możliwości każdego z robotów wydając im komendy na ekranach swoich telefonów. Sprawdzali działania różnych czujników i reakcje sympatycznych maszyn. Dużo frajdy dostarczyło uczniom nagrywanie własnych dźwięków i odsłuchiwanie ich w wersji zmodyfikowanej przez roboty. Kolejnym krokiem wtajemniczenia było planowanie i układanie całych ciągów poleceń w aplikacji "Blocky". Na ostatnim kole komputerowym z Dashem i Dotem, uczniowie musieli tak zaprogramować roboty, aby samodzielnie pokonały labirynt.

Lekcje z robotami dostarczyły uczniom "Trójki" wiele pozytywnych emocji. Warto jednak przypomnieć, że nie było to pierwsze spotkanie uczniów tej szkoły z robotyką. Pierwsze, eksperymentalne lekcje z robotami, nauczyciel zajęć komputerowych Grzegorz Zawistowski zorganizował w minione ferie zimowe. Wówczas uczniowie poznawali podstawy elektroniki i robotyki na bazie Arduino.

Ponieważ programowanie, elektronika i robotyka są bardzo rozwojowymi dziedzinami, a fachowcy z tych dziedzin są poszukiwaniu na rynku pracy, w Szkole Podstawowej nr 3 w Zambrowie od przyszłego roku szkolnego, w ramach innowacji pedagogicznej prowadzone będą zajęcia właśnie z robotyki i programowania. Nauka prowadzona będzie w kilku niewielkich grupkach. Udział w zajęciach będą mogli brać zainteresowani uczniowie klas IV-VI.

- "Na zajęciach tych będę omawiał i ćwiczył z uczniami programowanie w Scratch, programowanie robotów typu Dash & Dot oraz w miarę możliwości finansowych - Lego Mindstorms. Następnie będę wdrażał podstawy elektroniki, automatyki i programowania w C+, na bazie Arduino. W planach mam skonstruowanie i zbudowanie z każdą grupą robota, wyposażonego w różne czujniki i diody, którym zarówno można będzie sterować na różne sposoby, jaki i który sam będzie w stanie wykonać określone zadania". - mówi Grzegorz Zawistowski - "Dzieci bardzo chętnie i bez większych oporów uczą się programowania i robotyki. Budowa i programowanie robotów przysparza im mnóstwo frajdy, a na przyszłość będzie to dla nich nieoceniona podstawa do dalszej edukacji i rozwoju w tym kierunku."

Zambrowska "Trójka" drugi rok z rzędu bierze udział w ogólnopolskim programie „Mistrzowie Kodowania”. Prowadzone są innowacyjne koła komputerowe, w czasie których uczniowie klas IV-VI zgłębiają tajniki programowania, w przyjaznym dla dzieci środowisku "Scratch". Uczniowie mają już na swoim koncie kilka własnych gier komputerowych, które udostępniają on-line. W maju i czerwcu będą tworzyć animacje i film.

Warto dodać, że na początku tego roku szkolnego w "Trójce" zrealizowano projekt „Lokalni Mistrzowie Kodowania”. Było to cykl zajęć dla chętnych uczniów z całego powiatu zambrowskiego. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. SP3 za organizację różnych zajęć w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania 2015 wygrała nagrodę główną w ogólnopolskim konkursie "Igrzyska Mistrzów Kodowania".

Szkoła Podstawowa Nr 3 w Zambrowie trzy i pół roku temu została zakwalifikowana do pilotażowego programu „Cyfrowa Szkoła”. Rok wcześniej szkoła wygrała nowoczesną pracownię komputerową. Była to nagroda od firmy Hewlett-Packard z okazji 20 lat działalności w Polsce.

Dzięki tym projektom i sukcesom w konkursach, zambrowska "Trójka" jest obecnie najlepiej wyposażoną w sprzęt komputerowy szkołą w mieście. Do dyspozycji uczniów są 2 pracownie komputerowe, gdzie odbywają się zajęcia komputerowe oraz 2 inne sale lekcyjne wyposażone w laptopy (po 30 sztuk każda) dla uczniów. Korzystają z nich dzieci w czasie lekcji matematyki, języka polskiego i przyrody. Laptopy są również do dyspozycji większości nauczycieli. Projektory i tablice interaktywne zamontowane są w większości sal.

O nas w mediach:
:: Zambrow.org - Programowanie robotów w zambrowskiej „Trójce”
:: lomzynskie24.pl - Programowanie robotów w Zambrowskiej Trójce [FOTO]

Tekst, foto i publ. GZ

 
 

 
Galeria zdjęć:
2016 IV - Programowanie robotów w Zambrowskiej Trójce /Fot. G. Zawistowski 2016 IV - Programowanie robotów w Zambrowskiej Trójce /Fot. G. Zawistowski 2016 IV - Programowanie robotów w Zambrowskiej Trójce /Fot. G. Zawistowski 
2016 IV - Programowanie robotów w Zambrowskiej Trójce /Fot. G. Zawistowski 2016 IV - Programowanie robotów w Zambrowskiej Trójce /Fot. G. Zawistowski 2016 IV - Programowanie robotów w Zambrowskiej Trójce /Fot. G. Zawistowski 
 
 
« wstecz
 
herb Rzeczypospolitej Polskiej
 
Moje Miasto Zambrów Mój Powiat Zambrowski Moje Województwo Podlaskie
 
Zambrowski Portal Internetowy - www.zambrow.org - sponsor naszego serwera WWW
 
Blog sieć 11 - Cyfrowa Szkoła
 
Wesoła Szkoła
 
Dziecko w Sieci
 
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży
 
Centralna Komisja Egzaminacyjna
 
Kuratorium Oświaty w Białymstoku
 
Ministerstwo Edukacji Narodowej
 
Moje Boisko - Orlik 2012
 

 
Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łomży
 
Centrum Edukacji Nauczycieli
 
Biuletyn Informacji Publicznej
© Projekt, wykonanie i aktualizacja: Grzegorz Zawistowski, 1998-2014 r.