Szkoła Podstawowa nr 3 w ZambrowieSzkoła Podstawowa nr 3 w ZambrowieSzkoła Podstawowa nr 3 w ZambrowieSzkoła Podstawowa nr 3 w Zambrowie


Aktualności » Podgląd artykułu
 
Trzecioklasiści na Kurpiach
06.06.2016 r., godz. 11.53

Uczniowie kl. III a i III b byli na wycieczce w Kadzidle. Obejrzeli Zagrodę Kurpiowską Skansen, który prezentuje tradycyjne budownictwo ludowe z terenu Puszczy Kurpiowskiej. Jest to zagroda typu samotniczego, zwana też kolonijną, która ma kształt wydłużonego prostokąta, a w jej skład wchodzą obiekty z końca XIX i początku XX wieku.

Odpowiednio zaaranżowane wnętrza budynków pozwoliły przybliżyć zwiedzającym obraz życia i pracy minionych pokoleń. Uczniowie zobaczyli chaty kurpiowskie, spichlerz, stodołę szerokofrontową z wozownią, kapliczkę przydrożną, studnię z żurawiem, ule kłodowe, ule skrzynkowe, krosna oraz sprzęty gospodarcze.

Potem miały zajęcia warsztatowe, na których uczyły się lepić z ciasta figurki zwierząt leśnych i domowych - tzw. byśki i nowe latka. Podczas warsztatów twórczyni ludowa opowiadała historie związane z kurpiowskim pieczywem obrzędowym.

Na zakończenie był poczęstunek. Wszyscy ze smakiem jedli łagodniak i pili herbatę słodzoną miodem. Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.

Tekst DM, foto IB, publ. GZ

 
 
 
 
« wstecz
 
herb Rzeczypospolitej Polskiej
 
Moje Miasto Zambrów Mój Powiat Zambrowski Moje Województwo Podlaskie
 
Zambrowski Portal Internetowy - www.zambrow.org - sponsor naszego serwera WWW
 
Laboratoria Przyszłości
 
Wesoła Szkoła
 
Dziecko w Sieci
 
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży
 
Centralna Komisja Egzaminacyjna
 
Kuratorium Oświaty w Białymstoku
 
Ministerstwo Edukacji Narodowej
 
Moje Boisko - Orlik 2012
 

 
Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łomży
 
Centrum Edukacji Nauczycieli
 
Biuletyn Informacji Publicznej
© Projekt, wykonanie i aktualizacja: Grzegorz Zawistowski, 1998-2014 r.