Szkoła Podstawowa nr 3 w ZambrowieSzkoła Podstawowa nr 3 w ZambrowieSzkoła Podstawowa nr 3 w ZambrowieSzkoła Podstawowa nr 3 w Zambrowie


Aktualności » Podgląd artykułu
 
Robotyka i programowanie w naszej szkole
19.01.2017 r., godz. 08.48

2016/2017 - koła robotyka i programowanie - innowacja pedagogiczna /Fot. G. ZawistowskiSkręcają i programują roboty, tworzą animacje i gry komputerowe, multimedialne pocztówki on-line oraz łączą obwody elektroniczne. I mowa tu nie o studentach, czy licealistach, a uczniach naszej szkoły. Wszystko za sprawą ciekawej innowacji pedagogicznej…

Od września w naszej szkole prowadzone są koła z robotyki i programowania. Są to zajęcia dodatkowe, bezpłatne, dla chętnych uczniów klas IV-VI. Wszystko w ramach innowacji pedagogicznej zaakceptowanej przez organ prowadzący i Kuratorium Oświaty w Białymstoku. Koła prowadzi nauczyciel zajęć komputerowych Grzegorz Zawistowski.

Zajęcia odbywają się popołudniami dla trzech grup wiekowych. Uczniowie klas IV uczą się tworzyć animacje, pocztówki multimedialne i gry w przyjaznym środowisku programistycznym Scratch. Koła prowadzone są wg scenariuszy Mistrzów Kodowania, ponieważ „Trójka” już trzeci rok z rzędu uczestnicy w tym ogólnopolskim programie.

Druga grupa, do której należą uczniowie klas VI, obecnie konstruuje roboty. Uczniowie ci podstawy Scratch’a poznali w poprzednim roku, dzięki temu z łatwością sterują robotami, odczytują czujniki i programują roboty z poziomu specjalnej wersji tego środowiska programistycznego - ScratchX.

Do tego celu wykorzystywane są podzespoły konstrukcyjne i elektroniczne oferowane przez polską firmę LOFI. W pierwszym półroczu uczniowie skonstruowali robota jeżdżącego, którym można było sterować z poziomu klawiatury komputera. Dużo emocji dostarczył rozegrany w ten sposób „mecz piłki nożnej” robotów. Następnie uczniowie przerabiali swoje roboty: zbudowali i zaprogramowali autonomicznego robota „światłoluba” podążającego za światłem oraz robota rysującego figury geometryczne.

Trzecia grupa w pierwszym półroczu poszerzała swoje umiejętności z zakresu programowania blokowego w Scratch. Szóstoklasiści stworzyli m.in. program edukacyjny „tabliczka mnożenia”. Następnie grupa ta zaczęła naukę podstaw elektroniki i programowania na bazie otwartej platformy Arduino. Obecnie na zajęciach uczniowie poznają podstawy konstruowania i łączenia obwodów elektronicznych oraz programowania w środowisku tekstowym Arduino IDE, bazującym na języku programowania wysokiego poziomu C++.

Szóstoklasiści programowali już diody LED, potencjometr, czujnik temperatury oraz 7-segmentowy wyświetlacz LED. W planach na ferie zimowe i drugie półrocze, w ramach innowacji pedagogicznej, jest tworzenie nowych gier on-line w Scratchu, rozbudowa i programowanie LOFI-robotów oraz budowa i programowanie układów elektronicznych i robotów na bazie Arduino.

Warto dodać, że nasza szkoła już trzeci rok z rzędu bierze udział w ogólnopolskim programie „Mistrzowie Kodowania”. Uczestniczymy w takich międzynarodowych akcjach jak Europejski Tydzień Kodowania, czy Godzina Kodowania. W minionym roku szkolnym za organizację autorskiego projektu „Lokalni Mistrzowie Kodowania” wygraliśmy nagrodę główną w ogólnopolskim konkursie „Igrzyska Mistrzów Kodowania”. Było to cykl zajęć dla chętnych uczniów z całego powiatu zambrowskiego. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Przed kilkoma dniami do szkoły trafił nowoczesny monitor Full HD firmy Samsung ufundowany przez producenta, który jest głównym sponsorem programu „Mistrzowie Kodowania”. Była to forma wyróżnienia szkół i nauczycieli, którzy aktywnie i długofalowo działają w Mistrzach Kodowania. Duży monitor o wysokiej rozdzielczości bardzo przydaje się podczas zajęć, zwłaszcza programowania w C++.

- „Chciałbym podziękować osobom pracującym w Mistrzach Kodowania za owocną współpracę i wspaniały prezent. Dziękuję również dyrekcji szkoły za przychylność i środki finansowe na zakup pierwszej części podzespołów do budowy robotów, dzięki czemu zajęcia z robotyki mogły ruszyć . Jednocześnie zwracam się z prośbą do firm, które chciałyby wspomóc moje zajęcia i dofinansowały zakup kolejnych podzespołów do budowy robotów”. // Grzegorz Zawistowski.

Ponieważ zajęcia cieszą się dużą popularnością, będą prowadzone w kolejnych latach szkolnych.

Napisały o tym media:
:: Portal Zambrow.org - Robotyka i programowanie w zambrowskiej „Trójce”
:: Mistrzowie Kodowania strona oficjalna - Robotyka i programowanie w zambrowskiej „Trójce”
:: Gazeta Współczesna / Portal NaszeMiasto.pl - SP 3 w Zambrowie. Uczą się jeszcze w podstawówce, a już umieją konstruować roboty
:: Twitter M_Kodowania - Uczniowie SP w Zambrowie w ramach innowacji pedagogiczej programują roboty i tworzą gry komp.

Tekst, foto i publ. GZ

 
 

 
Galeria zdjęć:
2016/2017 - koła robotyka i programowanie - innowacja pedagogiczna /Fot. G. Zawistowski 2016/2017 - koła robotyka i programowanie - innowacja pedagogiczna /Fot. G. Zawistowski 2016/2017 - koła robotyka i programowanie - innowacja pedagogiczna /Fot. G. Zawistowski 
2016/2017 - koła robotyka i programowanie - innowacja pedagogiczna /Fot. G. Zawistowski 2016/2017 - koła robotyka i programowanie - innowacja pedagogiczna /Fot. G. Zawistowski 2016/2017 - koła robotyka i programowanie - innowacja pedagogiczna /Fot. G. Zawistowski 
2016/2017 - koła robotyka i programowanie - innowacja pedagogiczna /Fot. G. Zawistowski 2016/2017 - koła robotyka i programowanie - innowacja pedagogiczna /Fot. G. Zawistowski 2016/2017 - koła robotyka i programowanie - innowacja pedagogiczna /Fot. G. Zawistowski 
 
 
« wstecz
 
herb Rzeczypospolitej Polskiej
 
Moje Miasto Zambrów Mój Powiat Zambrowski Moje Województwo Podlaskie
 
Zambrowski Portal Internetowy - www.zambrow.org - sponsor naszego serwera WWW
 
Laboratoria Przyszłości
 
Wesoła Szkoła
 
Dziecko w Sieci
 
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży
 
Centralna Komisja Egzaminacyjna
 
Kuratorium Oświaty w Białymstoku
 
Ministerstwo Edukacji Narodowej
 
Moje Boisko - Orlik 2012
 

 
Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łomży
 
Centrum Edukacji Nauczycieli
 
Biuletyn Informacji Publicznej
© Projekt, wykonanie i aktualizacja: Grzegorz Zawistowski, 1998-2014 r.