Szkoła Podstawowa nr 3 w ZambrowieSzkoła Podstawowa nr 3 w ZambrowieSzkoła Podstawowa nr 3 w ZambrowieSzkoła Podstawowa nr 3 w Zambrowie


Aktualności » Podgląd artykułu
 
Noc kodowania w naszej szkole
27.03.2017 r., godz. 07.40

2017 III 24/25 - noc kodowania /Fot. G. ZawistowskiW miniony piątek chętni uczniowie klas VI spędzili niezapomnianą „noc kodowania” w szkole.

Zamiast do domów, w piątek o godzinie 18.00 uczniowie wrócili do szkoły. Czekało na nich wiele wrażeń. Szóstoklasiści najpierw budowali roboty, a później je programowali. Był też czas na swobodne rozmowy i zacieśnianie przyjaźni. Montaż robotów okazał się wyczerpującym zadaniem, dlatego wszyscy postanowili posilić się pizzą.

Tuż przed godziną 22.00 rozpoczęła się video-konferencja z Iwoną Brzózką-Złotnicką z Mistrzów Kodowania. Kulminacją wieczoru była nocna projekcja filmu oraz pozostanie w szkole na noc. Wieczornym rozmowom nie było końca. Wszyscy, mimo że trochę niewyspani, ale zadowoleni w sobotę rano rozeszli się do domów.

Koła z robotyki i programowania w naszej szkole prowadzone są od września 2016. Są to zajęcia innowacyjne na skalę kraju. Nie jest to żadna odtwórcza praca bazująca na klockach, tylko konstruowanie robotów na bazie Arduino oraz podzespołów oferowany przez polską firmę LOFI. W tym roku szkolnym podobne zajęcia prowadzone są tylko w kilku szkołach w Polsce. W naszej szkole są to zajęcia dla dodatkowe dla chętnych i bezpłatne. Prowadzi je nauczyciel zajęć komputerowych Grzegorz Zawistowski.

Zajęcia odbywają się popołudniami dla różnych grup wiekowych. Uczniowie klas IV uczą się tworzyć animacje, pocztówki multimedialne i gry w przyjaznym środowisku programistycznym Scratch.

Grupy, do której należą uczniowie klas VI, obecnie konstruują roboty. Uczniowie ci podstawy Scratch’a poznali w poprzednim roku, dzięki temu z łatwością sterują robotami, odczytują czujniki i programują roboty z poziomu specjalnej wersji tego środowiska programistycznego - ScratchX.

Uczniowie skonstruowali m.in.: robota autonomicznego z czujnikami odległości, robota - pojazd, którym można sterować z poziomu klawiatury komputera. Na swoim koncie uczniowie mają też robota malującego figury geometryczne na papierze, robota poduszkowca (trochę przypominającego robota sprzątającego), robota goryla oraz robota kolarza podążającego za światłem. W ostatnich tygodniach uczniowie naszej szkoły ze swoimi konstrukcjami odwiedzili młodszych kolegów w zambrowskich przedszkolach.

Warto dodać, że szóstoklasiści w „Trójce” uczą się również podstaw elektroniki i programowania na bazie otwartej platformy Arduino. Poznają podstawy konstruowania i łączenia obwodów elektronicznych oraz programowania w środowisku C++. Dzięki temu uczniowie bez trudu podłączają i programują diody oraz wyświetlacz LED.

Nasza szkoła już trzeci rok z rzędu bierze udział w ogólnopolskim programie „Mistrzowie Kodowania”. Uczestniczymy w takich akcjach jak Europejski Tydzień Kodowania, czy Godzina Kodowania. W minionym roku szkolnym za organizację autorskiego projektu „Lokalni Mistrzowie Kodowania” szkoła wygrała nagrodę główną w ogólnopolskim konkursie „Igrzyska Mistrzów Kodowania”.

Napisały o tym media:
:: Portal Zambrow.org - Noc kodowania w zambrowskiej „Trójce”
:: Mistrzowie Kodowania strona oficjalna - Noc kodowania w Zambrowskiej Trójce

Tekst, foto i publ. GZ

 
 

 
Galeria zdjęć:
2017 III 24/25 - noc kodowania /Fot. G. Zawistowski 2017 III 24/25 - noc kodowania /Fot. G. Zawistowski 2017 III 24/25 - noc kodowania /Fot. G. Zawistowski 
2017 III 24/25 - noc kodowania /Fot. G. Zawistowski 2017 III 24/25 - noc kodowania /Fot. G. Zawistowski 2017 III 24/25 - noc kodowania /Fot. G. Zawistowski 
 
 
« wstecz
 
herb Rzeczypospolitej Polskiej
 
Moje Miasto Zambrów Mój Powiat Zambrowski Moje Województwo Podlaskie
 
Zambrowski Portal Internetowy - www.zambrow.org - sponsor naszego serwera WWW
 
Laboratoria Przyszłości
 
Wesoła Szkoła
 
Dziecko w Sieci
 
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży
 
Centralna Komisja Egzaminacyjna
 
Kuratorium Oświaty w Białymstoku
 
Ministerstwo Edukacji Narodowej
 
Moje Boisko - Orlik 2012
 

 
Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łomży
 
Centrum Edukacji Nauczycieli
 
Biuletyn Informacji Publicznej
© Projekt, wykonanie i aktualizacja: Grzegorz Zawistowski, 1998-2014 r.